بهترین وسایل نقاشی و طراحی در ایران کدامند؟

بازدید: 213 بازدید

لوازم و وسایل طراحی

پس از گذشت سال‌ها طراحی کردند با مداد هنوز تازگی خود را از دست نداده است. این کار جذاب و انرژی دهنده است، از خطوط کانتوری گرفته تا ترکیبات پیچیده با ارزش رنگی های فراوان و وسایل طراحی . طراحی پایه تمام هنر های بصری است، عناصر زیبای آن اجازه می‌دهند تا چه در گالری های زیبا و چه در موزه‌ها خود را نشان دهد.
تعداد زیادی طرح های جذاب و جالب الهام بخش و انگیزه دهنده هستند.

موضوع دلخواه‌تان را انتخاب کنید از گل‌ها، درختان و منازل گرفته تا اشیای بی‌جان، مردم و حیوانات، خلق بافت های طبیعی مانند فلز براق چوب خط موی ضخیم و …

یادگیری تناسب‌های اولیه صورت از فیگور بچه‌ها و بزرگسالان تکنیک‌های استادانه‌ای است که به طراحی‌های شما از مناظر عمق و فاصله می‌دهند.

شروع کنید

طراحی با مداد فرم هنری جالب و در دسترس است. نیاز نیست که لوازم گرانی تهیه کنید.

گرچه ابزارهای متفاوتی برای انتخاب وجود دارد اما ما معمولا وسایل ابتدایی را انتخاب می کنیم تعدادی مدادهای طراحی با نوک نرم و نوک سخت،یک جفت پاکن و کاغذهای طراحی هموار و بافت دار.

در ادامه وسایل طراحی مورد نیاز و یادداشت‌هایی نیز درباره آنها نوشته‌ایم اما برای کار با این وسایل باید از چارت صفحه زیر استفاده کنید.

مسواک در طراحی – وسایل طراحی

برای اضافه کردن بافتی جالب طراحی، گاهی یک مسواک کهنه را درون مخلوطی از پودر گرافیک و ماده ژلاتینی متوسط یا جوهر رقیق فرو ببرید روی کاغذ لکه‌هایی منقطع به وجود آورید.

کاغذ رنگی

گاهی برای اینکه به کارمان تغییراتی دهیم از کاغذهایی که تناژ رنگی دارند استفاده می کنیم. کاغذهای رنگی متوسطی دارند در نتیجه تمام طراحی‌هایی که بامداد می کشیم تیره و روشن هستند.

سطوح کاغذ

کاغذ های طراحی سطوح متفاوتی دارند. سطح زبر مقداری بافت(دانه) دارد و سطح همواره هیچ دانه ندارد

قلموی نقاشی

برای تمیز کردن باقیمانده پاک کن از کاغذ یا تخته طراحی از قلم موی نرم و نو استفاده می‌کنیم.

دفتر طراحی
دفتر سیمی یا یک دفترچه طراحی دیگر ( اسکیچ بوک ) استفاده می کنیم.

لوازم دیگرطراحی – وسایل طراحی
هنگامی که می خواهیم خطوط متفاوتی ارائه دهیم با ذغال، مداد کنته و پاستل نیز طراحی می کنیم.

جوهر
گاهی طراحی با مداد را با استفاده از یک قلمو یا یک خودنویس و جوهر مشکی غلیظ همراه با قطره چکان پررنگ‌تر می کنیم.

کاتر
برای مدادهایی که خیلی نرم هستند و ممکن است در مدادتراش بشکند چوب دور نوک مداد را برمی داریم و آن را با کاتر تیز می کنیم.

کاغذ سمباده
برای ایجاد سایه‌های روشن و اضافه کردن بافت به سطح طراحی از گواش استفاده می کنیم.
برای حفظ کردن سختی مداد ها معمولاً آنها را روی کاغذ سمباده میکشیم تا تیز شوند.

گرافیت – وسایل مورد نیاز طراحی
هنگامی که می‌خواهیم ظاهر خطوط قلم مو را داشته باشیم پودر گرافیت (ماده ای که نوک مداد از آن ساخته شده است) را با ژلاتین متوسط مخلوط می کنیم و آنها را با قلموی نقاشی روی کار نمی‌زنیم.

مداد تراش – ابزار طراحی
همیشه از مداد تراش الکتریکی استفاده می کنیم اما در جیب جان می شود و در این زمان از رشد دستی استفاده می‌کنیم.

انتخاب صحیح مداد

نوک مداد ساخته شده از گرافیک است و درجات سختی متفاوتی دارد.

نوک های نرم:
آنهایی که با اتیکت B هستند و زیاد می شکنند.طرح‌هایی سیاه و متراکم می کشند.

نوک های سخت:
آنهایی که با اتیکت H هستند خطوط خیلی باریک و خاکستری روشن می کشند.
نوک های HB و F سختی متوسط دارند.
افراد مبتدی کمترین درجه این سه نوک را استفاده کنند مانند B2, HB,H .
هر کدام از نوک‎ها می توانند مانند حالت های دست راست تراشیده شوند.
اما با توجه به سختی مداد و بافت کاغذتان خطوط متفاوتی را به دست می آورید برای دیدن تفاوت‌های بین آنها با خطوط و نوک‌های متفاوتی تمرین کنید.

محو کن

اغلب خطوط طراحی را با انگشتان می‌توانیم ترکیب کنیم کنیم اما از محو کن نیز استفاده می‌کنیم حتی گاهی از آن به عنوان یک ابزار طراحی برای نشان دادن قسمت‌های هموار استفاده می کنیم. کنار مدادی نرم را به محوکن می‌کشیم و سپس با محوکن روی کاغذ طراحی طرح اجرا می‌کنیم با این وجود به خاطر داشته باشید که اغلب همراه با مدادهای نرم قابل استفاده است و با نوک های سخت خوب کار نمی کند.

نوک تخت یا مانند قلم تراشیده شده
هنگامی که می‌خواهید طرح را سریع با سایه های نرم یا خطوط عریض بپوشانید مداد را در یک زاویه یا به صورت تخت تیزکنید.

نوک گرد
نوک گرد با استفاده مختصر و کمی از نوک تیز مداد به وجود می آید از کنار نوک یا قسمت پهن آن برای سایه های عمومی و خطوط عادی با سایز متوسط استفاده کنید.

نوک تیز
از نوک خیلی تیز مداد برای به وجود آوردن خطوط دقیقی که برای نشان دادن جزئیات و تکنیک‌های سایه زدن مانند هاشورهای متقاطع به کار می‌روند استفاده می کنند.

نوک مخصوص
اگر می‌خواهید جزئیات زیادی را طراحی کنید و نمی‌خواهید که برای تراشیدن مداد وقت بگذارید از مداد مکانیکی استفاده کنید (مداد اتود)

وسایل یدکی
علاوه بر موارد ذکر شده از پاکن خمیری و یک پاکن صمغی سفید و یک جعبه اسپری فیکساتیو نیز برای محافظت کردن از طراحی پایانی استفاده می کنیم. یک تخته شاسی با دسته در بالایش برای حمل آسان و تخته دیگر با یک گیره در بالایش بگیرید.

لیست وسایل اولیه برای طراحی
مواد و ابزارهای طراحی زیادی را در اینجا معرفی کرده‌ایم اما نیاز نیست که در اول کار تمام آنها را تهیه کنید یک سری از وسایل ابتدایی مورد نیاز مبتدیان را در زیر لیست کرده ایم:

مداد H (متوسط سخت)
مدادHB متوسط نرم
مدادB2 ( خیلی نرم)
کاغذ طراحی یا دفتر طراحی
کاتر یا تیغ یک لبه
مداد تراش دستی
پا کن خمیری( خاکستری )
پاکن صمغی( معمولاً سفید)
نوار چسب یک اینچی
تخته شاسی

نوک قلم های هنرمند – ابزار طراحی

همیشه شکل نوک مداد آن را برای اجرای طرح درست نگه دارید همیشه آنها را تیز کنید در نتیجه نوکشان کند نمی‌شود و طراحی نیز لک و نامشخص نمی‌شود.

مدادهای طراحی
مدادها سختی‌های متفاوتی از خیلی نرم تا خیلی سخت دارند مثال HB, 2B , 4B,6B
مدادهای سخت‌تر خطوط روشن‌تر و طراحی‌های ابتدایی را به وجود می‌آورند.
مداد های نرم تر برای سایه گذاری هستند مدادهای طراحی تخت بسیار مفیدند چون می‌توانند خطوط نازک و پهن و نقطه بگذارند.
این مداد را B انتخاب کنید ، چون درجه سختی اش بین HB و 2B است.
با وجود اینکه مداد یکی از وسایل ابتدایی طراحی است اما خود را محدود نکنید سعی کنید از مداد رنگی زغال و پاستیل نیز استفاده کنید چون به کار شما رنگ و بعد می دهد.
وسایل طراحی و نقاشی در بازار ایران با برندهای خاصی وارد می‌شوند، بعضی برندها از قدیم بازار خود را داشته‌اند و وارد کننده ثابتی دارند مانند استدلر و فابر کاستل، اما بعضی برندهای وسایل طراحی چهره بصورت محدود و بازه زمانی وارد می‌شوند و ممکن است بعد از مدتی وارد کننده سراغ برند دیگری برود، ما برند های موجود را معرفی می‌کنیم.
مداد سیاه گرافیتی به سه دسته ضعیف، متوسط و عالی تقسیم بندی می‌شود، دسته ضعیف را اصلا معرفی نمی‌کنیم، برندهای ناشناس و بازار مشترک هستند که طراحی با آن ها عمر و هزینه را تلف می‌کند.
اما برندهای متوسط مداد طراحی این برندها هستند: LOTORY ، (آبی و سبز ۹۰۰۰) Faber-castell، برند برونزیل design، برند apollo و برند cretacolor .
و دسته مداد های طراحی عالی: دو برند Caran-dACHE (کرن داش-محصول سوییس) و Lumograph (لوموگراف استدلر-محصول آلمان) با کیفیت ترین برندهای مداد سیاه طراحی هستند،
توضیح دیگری که در مورد این مدادهای طراحی متوسط لازم است گفته شود این است که همه شماره های آن ها موجود نیست، به طور مثال برند لاتاری فقط شماره ‌B10 و B12 در بازار یافت می‌شود.

مزیت های مداد طراحی – وسایل طراحی
هنگام کار با مداد طراحی دلهره ی لکه دار شدن کار را نخواهید داشت.
می توانید با احتیاط دست ها را در هر قسمت کاغذ قرار دهید. برعکس ذغال به این شکل نبوده و در این مورد باید به شدت مراقب لکه دار شدن اثر بود.
همچنین هنگام استفاده از ذغال باید مراقب بچه های کوچک تر باشیم.
مدادهای گرافیتی فوق العاده هستند.
این مدادها تمیز و قابل حمل بوده و به راحتی قابل استفاده هستند.
اگر در ابتدای راه طراحی هستید، بهتر است چند طراحی با مداد گرافیتی انجام داده و سپس ذغال را به ابزارهای هنری خود اضافه کنید.

پاک کن ها
پاک کن ها تنها برای پاک کردن مفید نیستند بلکه یکی از وسایل مناسب طراحی می باشند. آنها را از جنس های مختلف بنا به کارتان انتخاب کنید خمیری صمغی و کائوچویی.مثلاً پاک کن خمیری را می توانید شکل دهیم یا اینکه آن را به قطعات کوچک‌تر برای سایه گذاری و خلق تبدیل کنید پاک کن های سرمایه گذاری و کائوچویی برای پاک کردن نواحی بزرگتر استفاده می‌شود.

انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم و نقاشی:

پاک کن عمومی برای طراحی و نقاشی:
شرکت های تولید کننده پاک کن با حذف پلاستیک مصنوعی و pvc از پاک کن های هنری، پاک کن هایی با خاصیت زیر تولید کردند:
پاک کن نرم تر و مهربان تر با کاغذ (این پاک کن ها بافت کاغذ را کمتر از بین میبرند)
دارای قدرت پاک کنندگی بیشتر برای گرافیت، پودر رنگ و… (مواد استفاده شده چسبندگی بیشتری با پودر رنگ و گرافیت ایجاد میکنند و از روش اصطکاک با کاغذ استفاده نمیشود)

پاک کن صابونی Gum eraser :
این پاک کن بسیار نرم می‌باشد و به بافت کاغذ آسیبی نمی‌رساند و آشغال زیادی از خود روی کاغذ بجا نمیگذارد. اما پاک کنندگی ضعیف تری دارد و وقتی از آن استفاده میکنید حس میک‌نید در دستتان پودر می‌شود، همین حالت صابونی و پودر شوندگی آشغال پاک کن را در هنگام تصحیح نشان نمی‌دهد.

پاک کن خمیری Magic eraser :
پاک کن خمیری همانطور که از اسمش مشخص است مانند خمیر بازی قابلیت شکل پذیری دارد.
این پاک کن خصوصیات عجیبی دارد، فرم پذیری، آسیب نزدن به بافت کاغذ و عدم تولید آشغال پاک کن. همین خصوصیات باعث محبوبیت این پاک کن و قرار گرفتن آن در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم شده است.

پاک کن مدادی Pencil eraser :
پاک کن مدادی که مغز آن از وینیل تشکیل شده است وسیله ای برای تصحیح نیست.
بدلیل فرم این پاک کن و سفتی وینیل، مانند یک مداد قابلیت تراش کردن دارد، همین قابلیت باعث می‌شود این پاک کن در لیست پاک مخصوص سیاه قلم و مداد رنگی قرار بگیرد.
پاک کنندگی این پاک کن بسیار کم است و در اثر فشار زیاد به بافت کاغذ نیز آسیب میزند، اما از آن استفاده های خاصی در تکنیک هایپررئال سیاه قلم و مداد رنگی می‌شود.
برندهای معروف تولید کننده پاک کن مدادی: فابر کاستل – استدلر – فکتیس – درونت – کوهی نور و…، البته در ایران سه برند اول بیشتر مشاهده شده است.

پاک کن اتودی mechanical eraser :
پاک کن اتودی دقیقا مشابه اتودهای طراحی می‌باشد با این تفاوت که بجای مغز و نوک گرافیت، مغزی پاک کن دارد.
خصوصیات این پاک کن: سایز بندی و ضخامت های مختلف (از سایز ۲.۳ میل تا ۷ میل) – فرم مغزی مستطیلی و مقاطع دیگر نیز دارد. قابلیت تعویض مغزی پس از اتمام. دقت بسیار زیاد و پاک کنندگی بسیار خوب.

پاک کن برقی electric eraser :
پاک کن برقی در ابتدای شروع آموزش طراحی و نقاشی وسیله فانتزی بنظر می‌رسد. ولی برای نقاشان حرفه ای سیاه قلم و مداد رنگی ، باعث سرعت بخشیدن به نقاشی و دقت بالا در تصحیح می‌شود.

کاغذ مناسب طراحی

کاغذ های متنوع با توجه به رنگ ضخامت و سطح آن ها وجود دارد. مثال (صاف و تخت)
برای تمرین از یک سری کاغذهای ارزان یا دفتر طراحی استفاده کنید برای ارائه کارهای بهتر از تخته سه لایی استفاده کنید که یا صاف یا پرداخت شده است و وقتی در طراحی پیشرفت می کنید از کاغذ هایی با جنس بهتر استفاده کنید تا اثرشان را در کارتان ببینید.

کاغذ مخصوص سیاه قلم چه مشخصاتی باید داشته باشد؟
بطور کلی کاغذ مخصوص سیاه قلم باید دو مشخصه مهم داشته باشد:
به اصطلاح بازاری گرم بالا باشد، یعنی ضخیم باشد تا در مراحل محو کاری و لایه گذاری بافت کاغذ از بین نرود و پاره نشود.
سطح صاف و مخملی داشته باشه، بدلیل فرار بودن و عدم ثبات پودر زغال بایستی سطح کاغذ دارای پرز های ریز مانند مخمل باشد تا این پودرهای زغال را ثابت نگاه دارد و همینطور سطح صافی داشته باشد تا براحتی بتوان سایه‌ها را محو کرد و اگر بافت داشته باشد سطح کار را بافت دار نشان می‌دهد.

انواع کاغذ طراحی
کشورهای تولید کنند کاغذ های هنری شناخته شده هستند و برندهای مخصوص خود را دارند که در اینجا برخی از آن ها را معرفی می‌کنیم:
کاغذ طراحی بریستول ، فابریانو ، الر(ElleErre) ، اشتنباخ ، سی آگران
هر کدام از برند ها و کاغذ هایی که معرفی کردیم خصوصیات و کیفیت مخصوص خود را دارا می‌باشند و چون صاحب نام هستند محصولات باکیفیتی تولید میکنند که در بین طراحان و نقاشان شناخته شده است.

دسته بندی لوازم طراحی وبلاگ
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت